Czym są tzw. barakowozy?
- Szczegóły
Prawdopodobnie nikogo nie dziwi już widok kontenerów pełniących funkcje tymczasowych budynków. Przy większych budowach czasami można zauważyć wręcz całe „bloki kontenerowe”, zbudowane z kontenerów systemowych. Firmy korzystające z usług wynajmu tego typu konstrukcji, zwyczajowo dzielą je na kontenery socjalne, kontenery biurowe, mieszkalne i barakowozy. Czym różnią się one od siebie? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Czym są kontenery socjalno-biurowe?
Kontener socjalno-biurowy to kontener przygotowany do stworzenia tymczasowych pomieszczeń socjalnych, biur, szatni, magazynów czy punktów sprzedaży. Poszczególne kontenery wyposażone są w instalację elektryczną tak, by w razie potrzeby można je było ze sobą połączyć szeregowo bez konieczności łączenia kabli czy zatrudniania elektryka. Każdy kontener jest ocieplany, ma okno, gniazdka i grzejnik elektryczny – z powodzeniem sprawdzi się więc jako tymczasowy pokój pracowniczy lub recepcja. Do transportu i ustawienia kontenerów w miejscu docelowym potrzebny jest samochód z naczepą i dźwig.
Czym kontenery różnią się od barakowozów?
Barakowozy na pierwszy rzut oka w zasadzie nie różnią się od kontenerów socjalno-biurowych – mogą pełnić też takie same funkcje. Ich cechą charakterystyczną jest jednak to, że są lepiej przystosowane do częstego przenoszenia z miejsca na miejsce — wyposażono je w koła. Barakowóz można podczepić bezpośrednio do haka samochodu, tak, jak przyczepkę i przewieźć w zakładane miejsce, można też taki barakowóz załadować i przewieźć ciężarówką. Barakowozy są świetnym wyborem dla firm, które wykonują swoje usługi w różnych miejscach w terenie, często się przemieszczają (np. inwestycje drogowe), lecz zawsze potrzebują na miejscu niewielkiego biura, pomieszczenia socjalnego, czy magazynu.
Jak wygląda posadowienie kontenera lub barakowozu?
Obie konstrukcje jako budynki tymczasowe, nie potrzebują klasycznych, trwale związanych z gruntem fundamentów. Tam, gdzie teren jest utwardzony, do posadowienia kontenera wystarczy kilka bloczków betonowych. W przypadku gruntu nieutwardzonego najemca powinien przygotować stopy fundamentowe, które zapewnią konstrukcji odpowiednią stabilizację. Barakowóz wjedzie wszędzie tam, gdzie wjedzie samochód. Nie potrzebuje on fundamentów ani bloczków. Jest jak przyczepa campingowa: posiada podwozie i swoje koła.